Naar vorige pagina. HET ZOONTJE VAN DE DOMINO

Er is een nieuw jongetje bijgekomen in de klas, Harm-Pieter. Hij zit naast Jette, en al vanaf de allereerste dag was ze erg van hem gecharmeerd. Wát er precies zo leuk aan hem is, krijg ik er niet echt uit, maar dát hij leuk is, staat wel vast.

Op een middag komt ze een beetje verdrietig thuis. ‘Kan ik zo even met je praten?’ vraagt ze. ‘Natuurlijk,’ zeg ik. ‘Als de aardappels in de pan zitten, sta ik tot je beschikking.’
Even later komt het hoge woord er uit: Harm-Pieter had haar gevraagd of ze naast hem in de rij wilde staan. Zij had daar samen met een ander meisje erg om gegiecheld, en toen stond Harm-Pieter dus ineens met Charleen in de rij.
Ze kijkt me verslagen aan en ik zie dat ze bijna moet huilen. ‘Ja, dat is nou pech,’ zeg ik. ‘Voor jou, maar ook voor Harm-Pieter. Ik kan me best voorstellen dat je van de zenuwen gaat giechelen, maar Harm-Pieter heeft misschien wel gedacht dat je hem uitlachte, en dat is toch niet leuk als je net in een nieuwe klas zit, want dan is alles nog zo vreemd en nieuw.’

Ik zie haar denken, want van die kant had ze het nog helemaal niet bekeken.
‘Wat moet ik nou doen?’ vraagt ze een beetje paniekerig.
Ik stel voor dat zij op haar beurt zou kunnen vragen of Harm-Pieter een keer met háár in de rij wil staan. Ze schudt heftig van nee. ‘Nee, hoor,’ zegt ze. ‘Dat durf ik niet. Dan bedenk ik wel wat anders. Maar ik ben blij dat je het nu wél weet, want als ik dan een keer moet huilen als ik uit school kom, dan weet je tenminste hoe het komt.’
Een paar dagen na dit incident komt ze opgewekt thuis. Ze had Harm-Pieter nu durven vertellen dat ze hem helemaal niet gek vond, maar juist heel leuk.

‘Zondag komt er een nieuwe dominee in de kerk,’ zeg ik vrijdagmiddag aan tafel.
‘Weet ik al lang,’ zegt Anne laconiek.
‘Hoezo weet-ik-al-lang?’ vraag ik.
‘Nou,’ zegt ze. ‘Dat is dus de vader van Harm-Pieter.’
Ik ben stomverbaasd, want die link had ik nog niet gelegd. Daarna vertel ik dat alle kinderen een zelfgemaakte bloem gaan geven, en dat zij er ook één moeten maken.
Even later zitten ze buitengewoon geïnspireerd te knippen en te kleuren. Want voor de vader van Harm-Pieter willen ze absoluut het onderste uit de kan halen.
Als de bloemen klaar zijn, schrijven ze er nog een paar zinnetjes op. “Voor de nieuwe domino”, schrijft Jette. Ik laat het maar zo, want ik vind het wel grappig.

Zondagmorgen stappen we een feestelijke kerk binnen. Iedereen draagt een narcis en het zit echt stampvol. En dan staat hij daar ineens, de vader van Harm-Pieter. Op warme wijze wordt hij door zijn aanstaande collega bevestigd. Bij de woorden ‘De zieken zullen zij troosten en de stervenden bijstaan’ krijg ik een brok in mijn keel. Want het is tenslotte niet niets als je dat ten overstaan van een volle kerk belooft.
Daarna mogen de kinderen hun bloemen geven. Degenen die willen, mogen zeggen wat ze er op geschreven hebben. Anne leest trots haar ‘tekst’ voor.
Jette, die anders toch best van een beetje belangstelling houdt, klemt haar bloem stevig tegen haar buik. Ze heeft inmiddels ook zelf haar fout ontdekt en geeft die voor geen geld aan de openbaarheid prijs. Ik vind het jammer dat ik halverwege de kerk uit moet omdat ik kindernevendienst heb. Daar staat tegenover dat ook ík nu de eer heb om Harm-Pieter in levende lijve te mogen aanschouwen.
Als ik hem zie, kan ik Jette’s bekoring geheel delen. Want voor me staat een charmant en grappig jongetje.
‘Wat een feest hè?’ zeg ik tegen hem. ‘Er zal vandaag wel veel bezoek komen bij jullie thuis.’
Hij knikt heftig. ‘Het wordt própvol,’ zegt hij.

Maandagmiddag vraag ik of Harm-Pieter in de kring nog verteld heeft van het feest.
‘Nee, hoor,’ zegt Anne monter. ‘Want hij had nieuwe sokken, en je mag altijd maar één ding vertellen in de kring.’
Ik knik begripvol. Want natuurlijk, een mens moet nu eenmaal prioriteiten stellen in het leven.

Centraal Weekblad – oktober 1994
(Anne en Jette 7 jaar – Liselotte 1 jaar)

Naar column archief Naar vorige pagina.

 
 
En de jaren zijn werkelijk omgevlogen....
   En de jaren zijn werkelijk omgevlogen....

De kleine meisjes van toen zijn groot geworden
   De kleine meisjes van toen zijn groot geworden

Drie zusjes bij elkaar

   Drie zusjes bij elkaar